خواب و غذاهای مضر

10 غذایی که قبل از خواب نباید خورد

هر کدام از ما دلایل زیادی برای نداشتن خواب راحت داریم. خروپف شبانه پارتنر، استرس کار، نور زیاد داخل اتاق و یا نگاه کردن به صفحه موبایل یا تلوزیون قبل از خواب.

 

 

 

 

 

 


با این وجود یکی  از دلایل اصلی نداشتن خواب راحت، غذایی هست که شما میخورید. همگی می دانیم که نباید چند ساعت قیل از خواب قهوه بخوریم ولی شاید ندانسته با خوردن غذاهایی باعث بی خوابی شبانه شده ایم. در ادامه 10 نوع از این مواد غذایی نام برده شده است:

خواب و غذاهای مضر

 

گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی باعث ریفلاکس شبانه و سوزش قفسه سینه در شب می شود. چرا که وقتی دراز می کشید اسید موجود در گوجه به داخل مری بر میگردد و باعث می شود که احساس سوزش و ترش کردن داشته باشید. پس با خوردن پیتزا قبل از خواب باید خداحافظی کنید.

 

 

 

خواب و غذاهای مضر

 

شکلات:

خوردن یک لیوان هات چاکلت داغ حس آرامبخشی را به شما میدهد. همینطور وقتی یک کوکی شکلاتی داغ میخورید احساس می کنید که خستگی روزانه شما از بین رفته است. ولی شکلات به خصوص شکلات تلخ حاوی مقدار زیادی کافئین است که باعث می شود مغز شما به خواب عمیق فرو نرود.

 

 

 

 

خواب و غذاهای مضر

 

غذاهای پرچرب:

وقتی که دیروقت سفارش یک همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده می دهید به این موضوع فکر کنید که چربی موجود در این غذا باعث می شود خواب شما بهم بریزد. شما سعی میکنید بخواب بروید در حالیکه سیستم گوارش شما بشدت در تلاش برای هضم این غذای سنگین است.حتی سنگینی ناشی از خوردن این غذا هم به خواب سنگین شما کمک نمی کند. پس از خوردن غذاهای چرب و پیتزا قبل از خواب خودداری کنید.

 

 

خواب و غذاهای مضر

 

کورن فلکس:

خیلی از ما عادت به خوردن اسنک قبل از خواب داریم ولی اگر میخ.اهید اسنکی بل از خواب بخورید سعی کنید میزان قند آن کمتر از 5گرم در هر واحد باشد. غلات شیرین باعث بالا رفتن قند خون می شوند و در نهایت کیفیت خواب شما بشدت کاهش می یابد.

 

 

 

 

 

خواب و غذاهای مضر

 

آب:

خوردن آب زیاد در طی روز برای سلامتی بسیار مفید است. ولی خوردن آب قبل از خواب باعث می شود که نیمه شب بیدار شوید و مجبور باشید به دستشویی بروید. بنابراین برای جلوگیری از تشنگی در طول شب، سعی کنید آب کافی در طی روز بنوشید و چند ساعت قبل از خواب آب زیادی نخورید.

 

 

 

خواب و غذاهای مضر

 

پیاز:

درست مثل گوجه، پیاز هم باعث رفلاکس معده هنگام خواب می شود. علاوه بر این گاز پیاز به معده فشار آورده و باعث برگشت اسید معده می شود. هم پیاز خام و هم پیاز گریل شده می تواند این مشکل را ایجاد کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

خروپف و غذاهای مضر

 

دونات:

مواد غذایی چرب و پر شکر هر دو باعث می شوند که خواب شبانه بی کیفیتی داشته باشید.یک دونات چرب تمام این خصوصیات را دارد و متاسفانه بعد از خوردن آن هم چربی و هم قند خون شما بالا می رود و کیفیت خواب شما بشدت کاهش می یابد.

 

 

 

 

خروپف و غذاهای مضر

 

میوه خشک:

میوه های خشک حاوی فیبر زیادی هستند و برای دستگاه گوارش انسان بسیار مطلوب می باشند. ولی خوردن هر نوع غذای فیبر دار باعث تولید گاز در معده و مشکل گوارشی می شود و از طرف دیگر قند این نوع خوراکی ها بسیار بالا است.پس از خوردن آنها قبل از خواب دوری کنید.

 

خروپف و غذاهای مضر

 

مشروبات الکلی:

با اینکه خیلی ها فکر میکنند که نوشیدنی های الکلی باعث حس آرامش قبل از خواب می شود ولی این باور نادرست است. الکل خیلی سریع در سیستم گوارش جذب شده و قند آن آزاد می شود و باعث می شود که میزان خواب عمیق شبانه کاهش یابد و در واقع در حالت نیمه بیدار قرار داشته باشید. علاوه بر این باعث شل شدن عضلات گلو و انسداد مسیر تنفسی و خر و پف نیز می شود.

 

 

خروپف و غذاهای مضر

 

نوشیدنی انرژی زا:

با اینکه اثر نوشیدنی های انرژی زا بر اساس برچسب روی قوطی آنها 5 ساعت است ولی وقتی بعد از ظهر یک نوشیدنی انرژی زا میخورید تا 8 ساعت بعد اثر آن در خون شما باقی می ماند و نمیگذارد مغز شما به حالت خواب برود. درست مثل کافئین از وعده ناهار به بعد نوشیدنی انرژی زا مصرف نکنید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.