درمان خروپف

گامهای ساده برای درمان خروپف

خروپف صدای آشنایی است که تقریبا همه ما آنرا در طول زندگی خود شنیده اند. اما این صدای آشنا که اغلب خودمان آنرا حس نمی‌کنیم، می‌تواند برای اطرافیان ناخوشایند و گاهی بسیار آزارهنده باشد. خروپف علاوه بر تأثیرات منفی که بر سلامتی و کیفیت خواب دارد، می‌تواند از لحاظ روحی نیز فرد را با مشکل مواجه نماید. انکار خروپف، احساس خجالت و شرمندگی، خودداری از سفرهای جمعی یا حضور در برنامه‌های تفریحی شبانه و مهمتر از همه، شکایت پارتنر یا همسر، بخشی از آثار منفی خروپف است. خبر خوب اینکه راههای زیادی برای درمان این پدیده ناخوشایند وجود دارد.

 

درمان خروپف

چرا خروپف می کنیم؟

خروپف زمانی روی می‌دهد که شما جریان هوا را به سختی از بینی و گلو عبور می‌دهید، در نتیجه بافت‌های اطراف گلو شروع به لرزش و ارتعاش می‌کنند و صدای خروپف ایجاد می‌شود. عواملی مانند بالا رفتن سن، اضافه وزن، مصرف سیگار، الکل و داروهای آرامبخش، یائسگی و .. می‌توانند باعث شل تر شدن عضلات و بافتهای اطراف گلو شوند و خروپف را تشدید نمایند. اما در این میان، کودکان و افراد جوان بسیاری هم هستند که هیچ یک از فاکتورهای بالا را ندارند اما به مشکل خروپف دچارند. در این افراد ممکن است علت خوروپف به دلایل مشکلات بینی و گلو مانند لوزه، پولیپ، انحراف بینی، آلرژی، چاقی گلو و … باشد.

 

 

بیشتر مطالعه کنید:
– خروپف در کورکان
– خروپف در بارداری
– خروپف در یائسگی


درمان خروپفآیا خروپف قابل درمان است؟

بله، خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان خروپف وجود دارد. اما نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه پیچید. اگر واقعا می‌خواهید مشکل خروپف خود را متوقف کنید، باید بدانید که خروپف را نمی‌توان یک شبه درمان کرد. پس باید صبور باشید و سعی کنید تا حد زیادی اطلاعات خود را بالا ببرید. در گام بعدی باید بتوانید مانند یک متخصص، علت خروپف خود را با دقت بررسی نمایید. سپس از میان روشهای درمانی متنوعی که پیشنهاد می شوند، بهترین درمانهایی که می‌تواند عارضه شما را برطرف نمایند انتخاب کنید. اصلاح سبک زندگی و تغذیه، انجام ورزشهای تقویتی عضلات کام و گلو و همچنین استفاده از تجهیزات ضدخروپف مناسب از جمله این روشهای درمانی هستند. در ادامه این مطلب، با روشهای درمانی متنوع آشنا می شوید.

نوع خروپف خود را چگونه تشخیص دهیم؟ 

آزمون خروپف از بینی

آزمون خروپف از گلو

آزمون خروپف ناشی از افتادن زبان

 

 

 


روشهای درمان خروپف

درمان خروپف

گام اول: کاهش وزن

اگر از آن دسته افرادی هستید که مشکل اضافه وزن دارید شک نکنید که یکی از عوامل اصلی خروپف شما همین وزن زیاد است. پس برای مبارزه با خروپف باید وزن خود را کم کنید. احتمالا از شنیدن این جمله متنفرید اما چاره ای نیست باید با آن کنار بیایید. برای کاهش وزن آگاهانه برنامه ریزی کنید، نه یک برنامه یک ماهه، بلکه یک فرآیند منظم برای طول عمر. انتخاب یک سبک زندگی متعادل و پایبندی به آن میتواند بسیار کمک کننده باشد. حتما در برنامه روزانه خود انجام یک ساعت پیاده روی را قرار دهید و همزمان یک پادکست یا فایل صوتی در مورد سبک زندگی و سلامتی گوش دهید. به من اعتماد کنید، این کار معجزه می‌کند.

بیشتر بخوانید:

خواب و تغییر سبک زندگی

 

درمان خروپف

گام دوم: رژیم غذایی مناسب

پرخوری شبانه یکی از عوامل اصلی خواب ناسالم است. افرادى كه ميل به خوردن غذاهاى سنگين و پرحجم دارند، ناگزير بعد از غذا احساس تشنگی بیشتری دارند و آب بيشترى مى‌نوشند. در نتيجه اسید معده رقیقتر شده و عمل هضم دشوار می شود. در اینصورت معده دچار نفخ شده و بر قفسه سينه و تنفس فشار می آورد. بنابراین فرد هنگام خواب آرامش خود را از دست می‌دهد. این در حالی است که يك معده سبك با غذاى كم‌حجم و كم‌فشار هيچ‌گونه غلبه داخلى بر اندام‌هاى مجاور وارد نياورده و خواب راحتتری خواهید داشت. حضرت مولانا چه خوش گفت که:

جوع خود سلطان داروهاست هین             جوع در جان نه چنین خوارش مبین

 

بیشتر بخوانید:

خواب و غذاهای مفید

خواب و غذاهای مضر


گام سوم: انجام تمرینات میوفانکشنال عضلات کام و گلو

همانگونه که پیشتر گفته شد، یکی از دلایل عمده خروپوف، از دست رفتن قوام بافت عضلات گلو و نزدیک شدن بیش از اندازه دو سمت گلو بهم میباشد. تمریناتی به نام تمرینات میوفانکشنال وجود دارد که با انجام آنها، قدرت عضلات بازکننده حلق افزایش یافته و درنتیجه خروپف کاهش میابد. این تمرینات به خصوص برای کسانی که به دلیل بالارفتن سن دچار خروپف شده اند بسیار مؤثر است.

با تمرینات میوفانکشنال برای کاهش خروپف آشنا شوید:

تمرینات کاهش خروپف-1

تمرینات کاهش خروپف-2

گام چهارم: استفاده از تجهیزات ضدخروپف

تجهیزات ضدخروپف، ابزارهای ساده ای هستند که به شما کمک می کنند خواب راحتتری داشته باشید. این ابزارها در واقع عامل اصلی ایجاد خروپف را از بین می برند. به عنوان مثال اگر خروپف به دلیل انسداد مسیر هوایی در گلو به وجود آمده باشد، استفاده از دهانی ضدخروپف می تواند مسیر را تا حدودی باز نماید. اگر خروپف به دلیل افتادن زبان به عقب و بستن راه گلو اتفاق بیفتد، زبانگیر به شما کمک می کند زبانتان در جای خود ثابت بماند. اگر خروپف در اثر تنگی یا گرفتگی مسیر هوای بینی اتفاق افتاده باشد، استفاده از چسب ضدخروپف، نوزونت، رسپیراتور و گیره بینی بسیار موثر است.

با ابزارهای ضدخروپف بیشتر آشنا شوید:

دستگاه های درمان خروپف

 

حتما در انتخاب وسیله ضدخروپف دقت داشته باشید تا متناسب با علت خروپف خود بهترین را انتخاب نمایید. اما اگر ابزار اشتباهی انتخاب کردید و خروپفتان بهتر نشد، نگران نباشید، این تجهیزات گران نیستند و شما میتوانید یک وسیله دیگر را امتحان کنید.


درمان خروپف

درمان خروپف با جراحی:

انجام عمل جراحی به دلیل ریسکهای بالایی که دارد معمولاً به عنوان آخرین راه حل توصیه می شود. به خصوص اینکه برخی عملهای جراحی باوجود اینکه نتایج خوبی در ابتدای کار دارند، احتمال برگشت عارضه در آینده وجود دارد. اگر نتوانستید با گامهای ساده فوق، خروپف خود را درمان کنید و روش جراحی را انتخاب نمودید، حتما برای این کار به پزشکان حاذق مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید :

ریسک های جراحی های مربوط به آپنه خواب

آپنه خواب/خروپف و جراحی زبان

آپنه خواب/خروپف و جراحی گلو

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *