ریسک فاکتورهای آپنه نوزادان

قطع تنفس نوزادان

 

نوزادان نارس کوچک به احتمال زیاد به آپنه خواب نوزاد مبتلا می شوند. البته گاهی اوقات در نوزادانی که با رشد نرمال به دنیا آمده اند هم آپنه خواب رخ می دهد. این نوع آپنه در این نوزادان تا شش ماهگی کمتر اتفاق می افتد.

آپنه خواب در طول یک ماه اول پس از تولد در 84 درصد از نوزادان با وزن کمتر از یک کیلوگرم رخ می دهد. این خطر برای نوزادانی که وزن آنها کمتر از دو کیلوگرم است به 25 درصد کاهش می یابد.

در نوزادان نارس اولین آپنه خواب در روزهای بین دوم تا هفتم تولد ظاهر می شود. وجود آپنه خواب در نوزادان نارس معمولا نشانه مشکلی دیگر در نوزاد هست و باید جدی گرفته شود. مشکلات مختلف پزشکی می تواند دلیل آپنه خواب این نوزادان باشد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برگشت اسید معده یا رفلاکس
  • کم خونی یا فقر آهن
  • بیهوشی بعد از انجام عمل جراحی
  • مصرف مواد مخدر توسط مادر
  • عفونت های خونی
  • مشکلات ریوی
  • اختلالات متابولیک
  • مشکلات عصبی نوزاد و یا تشنج
  • تنگ بودن مسیر هوایی و یا رشد نارس مسیر تنفسی و یا بخشی از دستگاه تنفسی

آپنه خواب در نوزادان به ندرت باعث مرگ نوزاد می شود و درصد بسیار کمی از نوزادانی که دچار سندروم مرگ ناگهانی می شوند دچار آپنه خواب بوده اند. با این حال آپنه خواب نوزادان می بایست جدی گرفته شود و حتما بررسی و درمان شود.

 


چگونه آپنه خواب در نوزاد را تشخیص بدهیم؟

در صورت بروز آپنه خواب حتما نوزاد خود را نزد پزشک متخصص برای معاینه ببرید. پزشک متخصص خواب، الگوی خواب نوزاد را بررسی می کند و در صورت نیاز تست تکمیلی خواب برای نوزاد را توصیه می کند. این نوع تست، پلی سومنوگرافی نامیده می شود. در این تست کودک می بایست یک شب به همراه والدین در مرکز خواب بگذراند. در این تست امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس نوزاد در هنگام خواب سنجیده می شود. علاوه بر این میزان حرکات کودک در خواب سنجیده می شود. نتیجه این تست هم نوع مشکل نوزاد و هم شدت آن را مشخص می کند. نتایج این تست کاملا دقیق بوده و پزشک می تواند بر اساس آن برنامه درمانی نوزاد شما را آغاز نماید. از جمله اطلاعات دیگری که پزشک برای تعیین دقیق علت و روش درمانی نیاز دارد وزن نوزاد در حین تولد و هر گونه عارضه یا مشکلی که نوزاد و یا مادر در حین تولد داشته اند می تواند بسیار سودمند باشند.

 


درمان آپنه نوزادان چیست؟

نوزادانی که به آپنه خواب دچار شده اند معمولا به درمان های موقتی نیاز دارند. چون دلیل بسیاری از موارد آپنه خواب در نوزادان عدم رشد کافی ساقه مغز است. معمولا این نوزادان به دستگاه اکسیژن وصل می شوند. در مواردی نیز با استفاده از دارو این نوع آپنه درمان می شود.

آپنه نوزادان همزمان با رشد نوزاد کاهش می یابد. پژوهش ها نشان داده است که  در 98% نوزادان نارس تا 40 هفتگی تمامی علائم آپنه از بین می رود. البته در نوزادانی که کمتر از 28 هفته دارند این مشکل ممکن است مدت بیشتری باقی بماند.

در مواردی که دلیل آپنه رشد ناکافی ساقه مغز نیست و به دلیل مشکلات جسمی دیگری مانند انسداد مسیر تنفسی ایجاد شده است، نوزاد باید هر چه سریعتر از طریق جراحی یا روش های دیگر درمان شود.

 


آیا آپنه نوزادان خطرناک است؟

آپنه در نوزادان می تواند اثرات بدی بر روی جسم آن ها بگذارد و مانع از رسیدن خون کافی به مغز و دیگر اندام های نوزاد گردد. بنابراین در صورتی که آپنه مرکزی نباشد و مربوط به انسداد مسیر تنفسی نوزاد باشد، باید هر چه سریع تر با کمک جراحی و یا سایر روش های درمانی این مشکل را از بین برد.

همانطور که گفته شد، آپنه خواب نوزادان معمولا طولانی مدت ادامه پیدا نمی کند و با رشد نوزاد و رشد ساقه مغز نوزاد، آپنه خواب از بین می رود. البته در برخی موارد که دلیل این آپنه مشکلات دیگر جسمی نوزاد مانند مشکل قلبی هست، آپنه با افزایش سن همچنان باقی می ماند و می تواند خطرات زیادی برای سلامتی نوزادان داشته باشد.

 


 

خروپف ، علت خروپف ، درمان خروپف و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *