تحقیقات نشان میدهد بطور میانگین نیمی از کودکان در موقعت های متفاوت و 9%آنان بصورت مداوم دچار خروپف میگردند این خروپف ها منجر به ایجاد اختلال در خواب کودک شده و اثرات منفی را بدنبال خواهند داشت. 

 

 

 

 


علت خروپف در کودکان با بزرگسالان متفاوت بوده که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم:

  • پولیپ بینی

شایع ترین علت خروپف در کودکان پلیپ بینی و یا انسداد راه هوایی بینی در آنها میباشد.در این کودکان غشا مخاطی پهن تر از حالت عادی شده و منجر به تنگ شدن راه عبور هوا میگردد. این مشکل از طریق جراحی قابل رفع است.


  •  لوزه

در اوایل کودکی سیستم لنفاتیک اولین دیواره دفاعی بدن در مقابل جرم و آلودگی هایی میباشد که از دهان و بینی وارد بدن میگردند. سیستم لنفاتیک شامل دو نوع لوزه میباشد. لوزه کامی و لوزه حلقوی در کودکان بعلت نرم بودن بافت ها لوزه بعلت عبور هوا و مقاوت در مقابل ذرات، بسرعت شکل میگیرند و در برخی موراد بقدری بزرگ میشوند که راه هوایی کودک را تنگ و نفس کشیدن او را سخت نموده لذا منجر به ایجاد خروپف در وی میگردد. در بسیاری از موارد لوزه از طریق جراحی خارج می گردد. تا تنفس کودک به حالت نرمال بازگردد.

آیا برداشتن لوزه ها موثر است؟

با وجود اینکه بهترین راه حل برای مشکل خروپف کودک، برداشتن لوزه ها هست ولی می بایست پیش از عمل جراحی معاینه دقیقی بر روی کودک انجام شود تا پزشک مطمئن شود که با انجام عمل جراحی می تواند کیفیت خواب فرزند شما را بهبود بخشد.

تحقیقات جدیدی در رابطه با مشکل خر و پف کودکان انجام شده است. در این تحقیقات کودکانی که به خاطر مشکل لوزه ها باید تحت عمل جراحی قرار گیرند را در دو دسته تقسیم کرده اند. دسته اول تحت عمل برداشتن لوزه را انجام داده اند و یک ماه بعد از آن تحت بررسی بودند. دسته دوم یک ماه با روشهایی بغیر از عمل جراحی تحت درمان قرار گرفتند.

در هر دو گروه کودکان مواردی مثل کیفیت خواب آنها، رفتارشان در طول روز و عملکرد تحصیلی مورد مطالعه قرار گرفت. همچنین در هر دو گروه 2 بار تست خواب،تست رفتارشناسی جلسه مشاوره انجام گرفت.

نتیجه تحقیقات این بود که بهترین روش درمانی خروپف و آپنه خواب کودکان، استفاده از عمل جراحی هست که به طور قابل ملاحظه ای کیفیت خواب، رفتار، تمرکز و بازده تحصیلی کودک را افزایش می دهد. همچنین عمل جراحی لوزه باعث بهبود بعضی مشکلات تنفسی دیگر مثل آسم و آلرژی نیز می گردد.


چاقی منجر به جمع شدن میزان بیش اندازه چربی در بدن کودک میگردد،مقداری از این چربی نیز در اطراف بافت گلو قرار گرفته و راه هوایی او را تنگ کرده و منجر به ایجاد خروپف میگردد.


  • آلودگی

با توجه به افزایش آلاینده ها و افزایش والدینی که دخانیات مصرف میکنند، امروزه کودکان بیش از پیش ار معرض دود و آلودگی قرار دارند.ورود این مواد به دهان و گلو آنها منجر به تولید بیش اندازه مخاط شده که این امر ورم گلو را بدنبال دارد.همانطور که پبشتر اشاره کردیم تنگ شدن مجاری تنفسی منجر به خروپف میگردد.


چه موقع خر و پف کودک خطرناک است؟

اگر فرزند شما بیش از سه بار در هفته خرخر داشته باشد و علائم زیر را بروز دهد:

  • خسته و عصبی باشد و تمرکز کافی نداشته باشد.
  • تحریک پذیر و حساس باشد و خیلی سریع عصبانی شود.
  • در طول روز چرت بزند یا در فواصل زمانی کوتاهی در روز بخوابد.
  • صبح ها سخت از خواب بیدار شود حتی وقتی که شب خواب کافی داشته است.
  • اگر کودک بزرگتر از 9 سال مشکل شب ادراری دارد و یا اینکه این مشکل ناگهانی در او بروز کرده است.
  • در درسها و رفتار با بقیه بچه ها در مدرسه مشکل داشته باشد و یا بطور ناگهانی دچار افت تحصیلی شود.

اگر این علائم را در فرزند خود دیدید، پیش از مراجعه به متخصص خواب حتما لیست کاملی از علائم او تهیه کنید. قبول واقعیت و مشکل در کودک سخت هست ولی سعی کنید با خودتان و دکتر فرزندتان صادق باشید و همه علائم را با او در میان بگذارید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.