علت خروپف چیست؟

 

  • خروپف

  • خروپف یک اصطلاح کلی برای صدایی میباشد که در طول خواب هگام تنفس فرد به گوش میرسد. خروپف انواع متفاوتی و همچنین صداهای مختلفی دارد. اما در انتها تمامی این صداها یا ناشی از گرفتگی بینی می باشند و یا به علت لرزش بافت داخلی گلو می باشد.

 


  • علت خروپف چیست؟ 

در بیشتر موارد علت خروپف این است که عضلات گلو و کام نرم (و همچنین سایر عضلات بدن) در هنگام خواب شل می‌گردند. این شل شدگی منجر به لرزش آنها در هنگام عبور هوا می گردد. هنگامی که فرد بیدار است عضلات سفت تر (ACTIVE) بوده و به همین خاطر احتمال این مسئله که در هنگام عبور هوا این عضلات دچار لرزش گردند بسیار کمتر است.

 خروپف به مشکل جدی تری به نام آپنه خواب شبیه می باشد. تقریبا نیمی از افرادی که به خروپف دچارند و بصورت مداوم اطرافیان خود را بیدار می  کنند، دچار آپنه انسدادی می باشند.


  • تفاوت خروپف و آپنه خواب چیست؟

تفاوت این دو مسئله (خروپف و آپنه خواب) مربوط به بسته شدن راه  هوایی گلو (به دلایل مختلف) می باشد. آپنه خواب بسیار خطرناک بوده و می‌تواند منجر به اختلالاتی مانند : فشار خون، چاقی و دیابت گردد. به همین خاطر توصیه می گردد افرادی که دچار خروپف مداوم می باشند، آن را جدی گرفته و برای رفع مشکل خروپف خود اقدام نمایند. اما خروپف ممکن است 


  • آیا خروپف تنها بخاطر soft palate (نرم کام) ایجاد می گردد؟

پاسخ کلی خیر است، زیرا تمام افراد کام نرم را دارند اما همه افراد خروپف نمیکنند. نرم کام عامل شایعی در ایجاد صدای می باشد، اما یکی از بخش های مهم ایجاد خروپف مربوط به عبور هوا توسط نرم کام هست، عبور هوا از بینی یا گلو در افرادی که به صورت همیشگی خروپف می‌کنند معمولا دارای لرزش بیشتری از سایر افراد است. این عبور هوا از راه هوایی علتی است که باعث می گردد نرم کام بلرزد و صدای خروپف ایجاد نماید.


  • آیا لوزه هم میتواند علت خروپف باشد؟

بله! در برخی موارد داشتن لوزه بزرگ میتواند منجر به خروپف گردد.


  • سایر علت های خروپف چیست؟

علاوه بر مشکلات بینی گلو و لوزه، لرزش اپیگلوت و افتادن زبان بر روی راه تنفسی نیز میتوانند علت خروپف باشند. از این میان خروپف ناشی از افتادن زبان و بسته شدن گلو خطرناکتر میباشند.


  • درمان خروپف

بخش مهمی از درمان خروپف مربوط به یافتن علت آن میباشد. درمان خروپف میتواند بر یکی از موارد زیر تمرکز کند.

 

4 نظر برای «علت خروپف چیست؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *