• آیا خروپف خطرناک است؟

اگرچه در نگاه اول خروپف مسئله مهمی نیست و بسیاری از افراد فقط به خاطر صدای آزار دهنده  خروپفشان که منجر به بیدار شدن سایرین می گردد، به آن توجه می کنند اما آیا مسئله بزرگتر و خطرناک تری از صدای آزاردهنده درباره خروپف وجود ندارد؟

 

 

 


خروپف می تواند نشانه ای از یک مشکل بزرگتر به نام آپنه خواب باشد. آپنه خواب یکی از موارد مهمی است که منجر به خروپف می گردد اما در کنار خروپف بسته شدن راه هوایی را نیز به دنبال دارد. تقریبا نیمی از افرادی که به خروپف دچارند و به صورت مداوم اطرافیان خود را بیدار می کنند، دچار آپنه انسدادی می باشند. تفاوت این 2 مسئله (خروپف و آپنه خواب ) مربوط به بسته شدن راه گلو میباشد.


  • اما اگر به قطع مشخص گردد علت خروپف آپنه خواب نیست آن زمان راه از بین بردن صدا چیست؟ آیا در آن صورت نیز خروپف خطرناک است؟

گرچه تحقیقات کمی وجود دارد که نشان دهد خروپف (به تنهایی و در صورت نبودن آپنه خواب) علاوه بر صدای ازاردهنده برای خود فرد و دیگران خطر بسیار جدی دیگری ایجاد نماید اما برخی از این تحقیقات نشان داده اند که در دراز مدت خروپف میتواند هم آسیب های روحی و هم جسمی ایجاد نماید.

*ابزارهای درمان خروپف که در انتها نیز معرفی شده اند میتوانند وضعیت خروپف را بهبود بخشند.


آپنه خواب بسیار خطرناک بوده و می تواند منجر به اختلالاتی مانند فشار خون، سکته، چاقی و دیابت  گردد. یکی از مشکلات مهم دیگری که آپنه خواب به همراه دارد خوابالودگی دائمی در طول روز می باشد که می تواند منجر به افزایش احتمال: تصادفات رانندگی و حوادث مربوط به محل کار شود. به همین خاطر توصیه می گردد افرادی که دچار خروپف مداوم می باشند، آن را جدی گرفته و برای رفع مشکل خروپف خود اقدام نمایند.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *