• GRED چیست؟

منظور از GRED رفلکس معده و بازگشت اسید معده به سمت مری است. مری یک لوله ماهیچه ای است که پشت نای میباشد. وظیفه آن عبور دادن از غذا از گلو به سمت معده از طریق انقباض ماهیچه ها می باشد.

 

 

 

 

 


چرا GRED اتفاق می افتد؟

اسفنکترهای بخش انتهایی مری در شرایط عادی جمع می شوند که از بازگشت ناخواسته اسید معده و سایر موارد از معده به سمت نای جلوگیری نمایند. در افرادی که دچار GRED می باشند، اسفنکترها ضعیف شده اند و دیگر در زمان هایی که باید، باز و بسته نمی گردند. این مسئله باعث می شود اسید معده و سایر موارد از معده بسمت نای بازگردند.


نشانه های GRED:

  • احساس سوزش در قلب و گلو
  • تهوع
  • تغییرات صدا
  • دشواری در بلع
  • درد قفسه سینه
  • مشکلات تنفسی مثل آسم و سرفه های مزمن

نشانه های GRED در شب:

گرچه علائم بالا در هر ساعتی از شبانه رو ممکن است اتفاق بی افتند، اما نشانه های GRED در طول شب بدتر می شوند.

  • زمانی که در طول رو می ایستیم، جاذبه به جلوگیری از بازگشت اسید معده کمک میکند. اما زمانی که دراز میکشیم، اثر جاذبه از بین می رود (دیگر نمی تواند مانع از بازگشت اسید به سمت بالا و نای شود) به همین خاطر در طول شب احتمال رفلاکس معده بیشتر است.
  • تحقیقات نشان داده اند که میزان اسید معده دارای یک سیکل مشخص است. به این معنی که که در ساعاتی از روز میزان بیشتر و در برخی از ساعات کمتر است. معمولا در حدود ساعت8 شب میزان آن به بالاترین مقدار میرسد و در طول شب به مرور رو به کاهش میرود تا سرانجام بین ساعت 5 الی 11 صبح به کمترین مقدار خود میرسد. تحقیقات جدید نشان داده است مرحله ای از خواب که در آن قرار داریم در میزان اسید معده اثرگذار میباشد.

رفلاکس معده و آپنه انسدادی خواب (تنگی نفس و معده)

رفلاکس معده در افرادی که دچار آپنه خواب می باشند به وفوور دیده می شود (بین 58 تا 62 درصد).  تحقیقات کمی درباره رابطه بین رفلاکس معده و آپنه خواب انجام شده است. اما بنظر می رسد آپنه خواب که همان قطع تنفس برای چند ثانیه می باشد باعث افزایش فشار به دیافراگم و کاهش فشار در قفسه سینه می گردد که نهایتا منجر به ایجاد علائم در فلاکس معده میگردد. بعلاوه رفلاکس معده ممکن است زمان وقفه تنفسی را افزایش دهد. به علت نرسیدن هوا به بدن، فرد با حالتی از خواب بیدار میشود که نیاز به نفس های بسیار عمیق دارد. این هجوم ناگهانی هوا منجر به بدتر شدن رفلاکس معده می گردد.


خوابیدن بر روی پهلو چپ برای کنترل رفلاکس معده

هنگامی که بر روی پهلو چپ میخوابیم، اسفنگترهای انتهای نای بالای معده قرار میگیرند. در این حالت جاذبه کمک کرده و اسید معده را، به سمت پایین به سمت خود معده باز میگرداند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *