تمرینات مربوط دهان، گلو، لوزه و کام  که به آنها تمرینات میوفانکشنال یا ورزش های خروپف میگویند، در بسیاری موارد میتواند به بهبود خروپف کمک نماید

 


منظور از ورزش برای خروپف چیست؟

یکی از دلایل عمده خروپف، از دست رفتن قوام بافت عضلات گلو و نزدیک شدن بیش از اندازه دو سمت گلو بهم میباشد. در برخی موارد این شل شدگی عضلات گلو افزایش یافته و راه هوایی گلو در فرد بسته میشود و منجر به قطع تنفس در خواب میگردد. به این قطع تنفس آپنه خواب نیز گفته میشود (قطعی تنفس معمولا بین 10الی 40ثانیه است) هنگامی که مغز متوجه قطع تنفس میگردد تلاش مینماید با بیدار کردن فرد وضعیت تنفسی وی را به حالت عادی باز گرداند. (به این اتفاق arousalگفته میشود) در ادامه فرد بیدار شده و راه هوایی باز میشود. با انجام برخی از  تمرین ها  که در ادامه آنها را بررسی مینماییم، میتوان از مواردی که پیشتر ذکر کردیم، مانند: شل شدگی عضلات گلو جلوگیری کرده یا سرعت و میزان آن را کاهش داد.


  • ورزش برای خروپف-تقویت فک پایین

 

تمرین اول

یک خودکار را بین لب های قرار داده و به آرامی لب ها را بهم فشار داده این تمرین را بمدت 10دقیقه در روز انجام دهید.تمرین خودکار به قوی شدن فک پایین و کاهش میزان عقب رفتگی آن در طول خواب کمک  مینماید.

 

 

 

 

تمرین دوم

دهان را بسته و زبان را به برای چند دقیقه به دندان های پایین فشار دهید.

 

 

 

 

 

 


  • ورزش برای خروپف-تقویت گلو

تمرین آواز

یکی از راه های مفید جهت کاهش صدای خروپف رفع آن و حتی کاهش علائم آپنه خواب ،آواز خواندن میباشد. یکی از این تمرینات که به تقویت عضلات گلو کمک مینماید تلفظ  آواهایی مانند  “Ya“ یا “Ye“ در مدت زمانی تعریف شده و با گپ های خاص می باشد. یکی دیگر از تمرین هایی که به تقویت کام نرم کمک میکند گفتن آوایی مانند”ung“می باشد.

 

تمرین گفتار درمانی

تمریناتیکی دیگر از تمرینات جهت کمک به بهبود صدا خروپف توصیه میگردد استفاده از تمرینات مناسب گفتار درمانی میباشد. مانند عقب بردن زبان و چسباندن آن به قسمت انتهاییی کام و همزمان گفتن آوایی مانند “Ahh

 

 

 

تمرین نواختن سازهای بادی

یکی از سازهایی که جهت انجام این تمرین استفاده میشود “Didgeridoo” می باشد. با توجه به حرکات مختلف دهان، زبان، حنجره و فک پاپین، صداهای متفاوتی از این ابزار خارج می گردد. با توجه به صداهای خروجی در شروع تمرین و دستورالعمل انجام این تمرینات هرکدام از بخش های ذکر شده را میتوان بطور جداگانه تقویت نمود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.