هوا و کیفیت خواب

رابطه بین آپنه خواب و کیفیت هوا در محیط خواب

 

 

 

 

 


اگر در خوابيدن دچار مشكلي شويد، تشک یا لحاف تخت خود را چک کنید. همچنن ممکن است به میزان نور یا سر و صدا در محیط خواب خود توجه کنید. اما شما زياد به کیفیت هواي درون اتاق خواب خود توجه نمي كنيد. با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که ارتباطي بین آپنه خواب و کیفیت هوا در محیط داخلی وجود دارد.

دانشمندان به مدت طولانی در مورد ارتباط احتمالی بین آپنه خواب و کیفیت هوا را بررسی کرده اند. اثبات شده است که آلودگی هوا، چه در فضای باز و چه در داخل، تأثیر منفی بر سلامت کلی دارد. مطالعات در حال حاضر نشان می دهد که آلودگی بر روی خواب نیز تاثیر منفی می گذارد.


آپنه خواب و آلودگی هوا

تحقیقات علمی آغاز شده در اوایل سال ٢٠١٠ به بررسي ارتباط قابل اثباتي بین آلودگی هوا به طور کلی و اختلال تنفسي خواب، از جمله آپنه خواب پرداختند . تا ١٧ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده، اختلالات تنفسی را در طول خواب تجربه می کنند. شناخته شده ترين اختلال تنفسي، آپنه خواب است. افرادي كه مبتلا به آپنه خواب يا به طور خلاصه قطع تنفس در حالت خواب هستند، چندین بار در هر شب اين اتفاق را تجربه مي كنند و اين موضوع باعث اختلال شديد خواب می شود.

مطالعه پیشگامانه ٢٠١٠ نشان داد که آلودگی هوا باعث کاهش سطح اکسیژن خون، کاهش کیفیت خواب و افزایش خطر آپنه خواب و سایر اختلالات تنفسی خواب مي شود. مطالعات مرتبط نشان داده اند که افزایش سطح آلودگی باعث افزایش خطر تنفس كم یا قطع تنفس در طول خواب می شود.

حضور کمی از ذرات، حتی افزایش فقط ۵ میکروگرم از ذرات ، که باعث سوزش بینی، دهان و گلو می شود، می تواند ریسک آپنه خواب را تا ۶۰ درصد افزایش دهد.این مطالعه نشان داد که این افزایش آپنه خواب و اختلال خواب صرف نظر از قومیت، سطح درآمد، محله و سایر شرایط فیزیکی مانند فشار خون بالا و دیابت است.


آپنه خواب و کیفیت هوا در محیط داخلی

مدت زیادی طول نکشید که این سوال برای محققان ایجاد شد: اگر آلودگی هوا در فضای بیرون با آپنه خواب رابطه ی مستقیم داشته باشد، این موضوع در مورد کیفیت هوا در محیط داخلی چگونه است؟ در واقع، مطالعات اخیر نشان دهنده ارتبات مورد انتظار بود. ذرات داخل اتاق خواب، شدت آپنه انسدادی خواب را به روش های قابل توجهی افزایش می دهد. جای تعجب نیست، هرچه ذرات در هوا داخل اتاق بیشتر باشد، آپنه خواب نیز بیشتر می شود.

مطالعات نشان می دهد که ۶۸ درصد از افراد زمانی که در محیط اتاق خواب آنها ذراتی در هوا وجود دارد، خواب بد را تجربه می کنند. اختلالات تنفسی در طول خواب، از جمله آپنه خواب، در طول فصل های خشک، شدید تر، و در طول فصول با رطوبت بالا به مراتب کمتر است.


چگونه کیفیت هوا در محیط داخلی را بهبود ببخشیم تا از آپنه خواب جلوگیری کنیم؟

خبر خوب این است که شما می توانید کیفیت هوای داخلی اتاق خواب خود را بهبود بخشید. انجام اقدامات لازم برای حذف ذرات از هوا، به شما اجازه می دهد تا در طول خواب آزادانه نفس بکشید. این اقدامات را برای بهبود کیفیت هوا در محیط داخلی امتحان کنید:

سیگار نکشید

یکی از بزرگترین عوامل ایجاد ذرات در هوای داخلی، دود سیگار است که با مواد شیمیایی سرطان زا پر شده است. سیگار کشیدن در خانه خود را ممنوع کنید، مهم نیست که چه کسی درخواست سیگار کشیدن دارد.

تهویه ی هوا را روشن کنید

سیستم تهویه هوای مطبوع شما چیزی بسیار بیشتر از تنها خنک کردن هوا در داخل خانه شما است. این سیستم همچنین به فیلتر کردن ذرات و سایر آلودگی هوا از هوای بیرون کمک می کند تا هوای داخلی شما را تازه و سالم نگه دارد. سیستم تهویه مطبوع مرکزی کیفیت هوا را برای کل خانه بهتر می کند، اما حتی تنها یک تهویه هوای مطبوع اتاق برای فقط اتاق خواب شما هم می تواند تاثیر گذار باشد. اگر شما تهویه مطبوع در خانه خود ندارید و قادر به نصب آن هستید، در نظر بگیرید که یک فیلتر هوای HEPA سراسری را برای فیلتر کردن هوا نصب کنید.

از تصفیه کننده هوا استفاده کنید

تصفیه کننده های هوا طراحی شده اند تا گرد و غبار، گرده، كپك و باکتری را از هوای داخلی شما حذف کنند. اساسا، همين ذره ها هستند که آپنه خواب شما را تشدید می كنند. روشن كردن یک تصفیه کننده هوا در شب در اتاق خواب شما می تواند تفاوت بزرگی را در کیفیت خواب شما ایجاد کند. به دنبال تصفيه كننده اي با استانداردهای تصفیه HEPA باشيد.

مجرا های هوایي خود را تمیز کنید

شما احتمالا حتي ثانيه اي به کانال های هوا که هواي گرم و سرد را به خانه ي شما انتقال مي دهد فکر نمي كنيد. اما زمانی که گرد و غبار و سایر ذرات درون اين مجرا ها وجود داشته باشد. این گرد و غبار می تواند بر روي تنفس شما اثر بگذارد. کانال ها را تميز نگه داريد. فيلتر هاي هوا را براي دور نگه داشتن گرد و غبار از خانه ي خود تعويض كنيد.

از محصولات خوشبو كننده استفاده نكنيد

این عطر و بوی تازه لیمو که شما را در هوا اسپری می کنید. در واقع ترکیبی از مواد شیمیایی و ذراتي است که ممکن است به کیفیت هوا در محیط داخلی شما آسیب برساند. زمانی که محصولات معطر مانع از توانایی شما برای نفس کشیدن آزادانه در شب می شود. ديگر مهم نیست که آیا آنها بوی خوبی می دهند يا نه.

انتخاب کف پوش های سخت به جای فرش

فرش ها تمام گرد و غبار و موهای حيوانات خانگي را جذب ميكنند. به طوري كه اطمينان حاصل كنند تمام ذرات در محيط خانه شما باقي مي ماند. کفپوش چوبي یا کاشی راحت تر تمیز می شود. بنابراین شما می توانید تمام ذرات مخرب خواب را از فضای خود حذف کنید. حداقل دو بار در هفته (اگر شما گربه یا سگ دارید، بيشتر از دو بار) جارو بكشيد. ترجیحا از یک جاروي  مجهز به فیلتر HEPA استفاده کنید.

فضای خود را با گیاهان خانگي تزئین کنید

گیاهان با دریافت دی اکسیدکربن و آزاد سازی اکسیژن هوای بيرون را متعادل نگه می دارند. این کار را می توانند در خانه شما نیز انجام دهند. برای بهبود کیفیت هوا مقداری گیاه تازه و سبز در اطراف خانه خود اضافه کنید. هنگام انتخاب گیاهان کمی تحقیق کنید تا مطمئن شوید که هیچ گرده ای را به داخل منزل نمی آورید. مخصوصا اگر به گرده حساسیت دارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *