چرا کیفیت خواب در دوران بارداری اهمیت ویژه ای دارد؟

مشکلات خواب بعد از بارداری

 

در قسمت قبلی این مقاله از مشکلات خواب در دوران بارداری گفتیم.  این نکته مشخص است که خواب با کیفیت در دوران بارداری هم برای سلامتی مادر و هم برای رشد نوزاد مهم است. اگر مادر خواب راحت در طول شب نداشته باشد،  در طول روز مسلماً خستگی و خواب آلودگی او را اذیت خواهد کرد. علاوه بر این خواب با کیفیت نقش مهمی در حافظه، یادگیری، اشتها، خلق و خو و تصمیم‌گیری فرد دارد.

 

همچنین کم خوابی مزمن بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بدی می گذارد. از آنجایی که خواب به تنظیم قند خون کمک می کند، بنابراین خواب ضعیف در دوران بارداری می تواند به دیابت بارداری منجر شود.

 

 

تحقیقات نشان می دهد که زنان بارداری که در اوایل بارداری  معمولا به اندازه کافی نمی خوابند، مستعد ابتلا به فشار خون بالا در سه ماهه سوم بارداری هستند. کمبود خواب شدید در اوایل بارداری نیز ممکن است خطر پره اکلامپسی را افزایش دهد( وضعیتی که می تواند منجر به زایمان زودرس و عوارض قلبی، کلیوی و سایر اندام های مادر شود).

خواب ضعیف یکی از عامل خطرناکی است که منجر به زایمان زودرس، وزن کم نوزاد هنگام تولد، زایمان دردناک، سزارین و افسردگی باشد. همچنین کیفیت پایین خواب در دوران بارداری دلیل اصلی مشکلات خواب و گریه مکرر نوزاد پس از تولد است.

بنابراین کمبود خواب تأثیر قابل توجهی بر سلامت مادر و جنین دارد. بنابراین خوب بودن حال مادر برای ورود نوزاد به این دنیا خیلی مهم هست.

 


 

درمان مشکل خواب در دوران بارداری

راه های مختلفی برای کاهش مشکلات خواب در دوران بارداری وجود دارد. راه حل اصلی درمانی شامل تنظیم وضعیت خواب و اصلاح عادات بهداشتی خواب است. بهداشت خواب منجر به مدیریت اختلالات خواب و در نتیجه کلید خواب بهتر در دوران بارداری است.

Pregnancy-drug-usage-rules

 

 

درمان‌های خاصی برای هر یک از اختلالات خواب وجود دارد. مانند استفاده از دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای آپنه خواب، مصرف آنتی اسیدها برای رفلاکس معده، یا مصرف مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی برای پای بی قرار. البته دلیل اصلی پای بی قرار و گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری مشخص نیست ولی درمان‌هایی مانند استفاده از مکمل‌های ویتامین، گرما درمانی و ماساژ تا حد زیادی این اختلال را کاهش می دهد.

از آنجایی که برخی از داروها ممکن است برای جنین در حال رشد خطر ایجاد کند، زنان باردار باید همیشه قبل از مصرف هر گونه دارو یا داروهای گیاهی برای کمک به خواب با پزشک خود مشورت کنند.

 

 


 

بهترین حالت خواب برای مادران باردار

بهترین حالت خواب برای مادران باردار

 

خوابیدن به پهلوی چپ با پاهای کمی خم شده بهترین حالت خوابیدن در بارداری محسوب می شود. این وضعیت جریان خون به قلب، کلیه ها و رحم را تسهیل می کند و اکسیژن و مواد مغذی را به جنین می رساند. اگر عادت به خوابیدن به پهلوی راست دارید باید بگویم که اگرچه به اندازه سمت چپ راحت نیست اما قابل قبول است.

استفاده از چند بالش اضافی هنگام خوابیدن به پهلو بسیار کمک می کند. به خصوص اگر به این حالت خوابیدن عادت ندارید. سعی کنید یک بالش مثلثی برای ثابت نگه داشتن شکم خود قرار دهید، یا یک بالش نازک بین زانوها بگذارید تا فشار روی کمر کمتر شود. برخی از زنان بغل کردن یک بالش یا قرار دادن بالش زیر کمر را بسیار موثر می دانند.

با بزرگتر شدن رحم، خوابیدن به پشت در دوران بارداری می تواند باعث کمردرد و فشار بر ورید اجوف شود. ورید اجوف یکی از وریدهای اصلی بدن است، بنابراین می تواند در جریان خون اختلال ایجاد کند و باعث ایجاد سرگیجه شود. البته که وقتی رشد نوزاد نوزاد به اندازه معینی می رسد، عملا خوابیدن روی شکم ممکن نیست.

 


 

بهداشت خواب برای زنان باردار

رعایت بهداشت خواب در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. علاوه بر وسایل کمکی خواب بارداری مانند بالش های تخصصی یا ماسک های چشم، عادات زیر ممکن است به کاهش بی خوابی و بهبود کیفیت کلی خواب کمک کند:

  • اتاق خوابی خنک، تاریک و آرام داشته باشید و تخت را به خوابیدن و رابطه جنسی محدود کنید(از موبایل خود در تخت خواب استفاده نکنید).
  • خواب را در اولویت قرار دهید و به یک ساعت خواب ثابت پایبند باشید، برای چرت زدن در روز برنامه ریزی کنید تا با خواب شبانه تداخل نداشته باشد.
  • برای خوابیدن از قبل آماده شوید، کتاب بخوانید، حمام کنید یا به فعالیت آرام بخش دیگری بپردازید.
  • از خوردن کافئین، غذاهای تند و سنگین خیلی نزدیک به زمان خواب اجتناب کنید تا دچار رفلاکس معده نشوید.
  • از بردن موبایل به تخت خواب خودداری کنید و حداقل یک ساعت قبل از موبایل خود را خاموش کنید.
  • در طول روز ورزش منظم داشته باشید
  • در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید، اما مصرف مایعات را قبل از خواب محدود کنید تا شب در طول دستشویی کمتر بروید.
  • اگر خوابتان نبرد، از رختخواب بلند شوید و کار دیگری انجام دهید تا زمانی که دوباره احساس خواب آلودگی کنید.
  • اگر احساس استرس می کنید افکارتان را در یک دفترچه یادداشت کنید یا از شریک زندگی، دوستان، پزشک یا کلاس های زایمان کمک بگیرید.

در آخر به یاد داشته باشید که کیفیت خواب و حال خوب شما بیش از هر چیزی بر روی فرزندتان تاثیر خواهد گذاشت پس مراقب خودتان باشید.

 

خروپف ، علت خروپف ، درمان خروپف و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *