عوض شدن جای خواب

چرا وقتی جای خوابم را عوض می کنم شب خوابم نمیبره؟

 

“دیشب خوب خوابیدی؟” شاید عجیب به نظر بیاد ولی با وجود اینکه من یک کاناپه خیلی راحت توی خونه دارم ولی هیچ وقت مهمون هام صبح سرحال از خواب بیدار نمی شوند!

 

 

 

 

خواب و تغییر محیط

بیشتر افراد شب اولی که می خواهند در یک محیط جدید بخواند معمولا خواب سبک و با کیفیت پایینی دارند که به اصطلاح روانشناسی به آن “اثر شب اول” یا FNE می گویند. این پدیده در واقع مثل خوابیدن با یک چشم باز است، یعنی اینکه به صورت ناخودآگاه وقتی که شما برای اولین بار می‌خواهید در یک محیط جدید بخوابید، نیمی از مغز شما بیدار می ماند.

بررسی  این موضوع از طریق نوار مغزی

نوار مغزی افرادی که در محیط جدید قرار گرفته اند در سه فاز خواب (بر اساس حرکات پلکها تا فاز خواب عمیق(NREM3)) مورد بررسی قرار گرفته است. در آزمایش اول، مشخص شد که میزان فعالیت نیمکره چپ مغز افراد در شب اول نسبت به نیمکره راست بیشتر است و نیمکره چپ نسبت به محیط اطراف هوشیار باقی می‌ماند. این در حالی است که در شب دوم، افراد در همان محل، هر دو نیمکره مغز ناگهان به خواب می‌‌روند.

اثرات تغییر محل خواب بر واکنش های انسان

 دانشمندان موضوع دیگری را نیز بررسی کردند. اینکه آیا افرادی که در محیط جدید به خواب می روند نسبت به اتفاقات اطراف واکنش سریع می توانند نشان دهند یا خیر.

بنابراین از افراد خواسته شد که اگر در طول خواب صدایی را شنیدند دکمه کنار انگشت خود را فشار دهند. این آزمایش برای دو شی متوالی انجام شد و بطور محسوسی واکنش افراد در شب دوم نسبت به شب اول کاهش پیدا کرده بود. در نتیجه مغز خود را با محیط اطراف انطباق داده و در شب دوم به طور کامل به خواب رفته است.


خواب راحت

عادات خواب در حیوانات

جالب است بدانید که بسیاری از پرندگان و پستانداران آبزی، مانند دلفین ها و شیرهای دریایی نیز عملکردی شبیه انسانها دارند و تنها نیمی از مغز آنها به خواب می رود و در نتیجه آنها نسبت به وقایع اطراف خود و حملات احتمالی در طول خواب هوشیار می مانند.

 

 

 


بیدار ماندن نیمکره چپ مغز هنگام تغییر محیط خواب

با وجوداین تحقیقات همچنان دانشمندان مطمئن نیستند که دلیل اصلی  بی خوابی در شب اول، بیدار ماندن نیمکره چپ مغز باشد. عملکرد مغز بسیار پیچیده است. ارتباطات عصبی بین قسمتی از مغز در هنگام خواب عمیق ، نیمکره چپ بسیار قوی تر از حالت بیداری است. بنابراین ممکن است در هنگام بیداری، نیمکره چپ عملکرد مفیدتر از نیمکره راست داشته باشد، چون ارتباطات قوی تر می تواند پاسخ سریعتری به محرک های درک شده در هنگام خواب ایجاد کند.

 

چرا خوابم نمیبره؟

 

راحتی جای خواب و اثر آن بر خواب

علاوه بر مطالب ذکر شده، نداشتن خواب سنگین به خاطر عوض شدن جای خواب، هیچ ارتباطی به راحتی یا ناراحت بودن محل خوابیدن ندارد. در تحقیقی از افراد خواسته شد  در محل جدیدی بخوابند. یک بار جای خواب ناراحت برای آنها تعبیه شد و یکبار جای خواب راحت. در هر دو حالت فردای آن روز بیان کردند که شب قبل خوب نخوابیده اند.

نتیجه

این نتایج نشان می دهد که خواب سبک که ما در شب اول در محیط جدید تجربه می کنیم ، یک مکانیسم محافظتی در انسان است. با این وجود، به نظر می رسد که انسان ها هنگامی که با مکان جدیدی آشنا می شوند، می توانند به مرحله خواب عمیق بازگردند.

درمان خروپف دکتر خیراندیش


 

خروپف ، علت خروپف ، درمان خروپف و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *