علت بی خوابی افراد پس از بهبود کرونا

کووید19 و یا کرونا تاثیرات گسترده بر روی سیستم عصبی و جسمی فرد مبتلا می گذارد. به طوری که بیش از یک سوم از بهبودیافتگان دچار عوارض پس از ابتلا به کرونا می شوند.

 

 

 

 

 

بر اساس تحقیقات پزشکان یکی از عوارض بسیار شایع پس از بهبود، بی خوابی است. محققان با بررسی آمارهای ثبت شده در شبکه سلامت جهانی به این نتیجه رسیدند که از بین 236هزار بیمار بالای ده سال به نتایج زیر دست پیدا کردند. در شش ماه پس از بهبود از بیماری کرونا یا کووید19 ، چهارده نوع اختلال عصبی و جسمی در بین بهبود یافتگان وجود داشته است. این اختلالات شامل خونریزی مغزی ، سکته مغزی ، بیماری عضلانی ، زوال عقل ، اختلالات سلامت روانی و بی خوابی می باشد. این عوارض با عوارض ناشی از بهبود سایر بیماری های تنفسی مثل آنفولانزا مقایسه گردیده است.


کرونا و اختلالات روحی 

کرونا و مشکلان روحی

 

بر اساس نتایج تحقیقات، 34% از جامعه آماری مورد بررسی حداقل یکی از 14 اختلال عصبی و یا روحی گزارش شده را پس از ابتلا به کرونا تجربه کرده اند. 5.4% از مبتلایان به بی خوابی بعد از کرونا دچار شده اند که این میزان بسته به شدت عفونت و یا بستری شدن در بیمارستان افزایش یافته است. به طور کلی 5.2% از بیمارانی که شدت بیماری آنها کم بوده است، 6% از مبتلایانی که بستری شده اند و 7.5تا10% از کسانی که وضعیت جسمی بسیار وخیمی داشتند به بی خوابی پس از کرونا مبتلا شدند.

 

 

 

 

 


کروناو مشکلات سیستم عصبی

کرونا و مشکلات سیستم عصبی

 

بر اساس نتایج تحقیقات، احتمالا حمله ویروس کرونا یا کووید19 به سیستم عصبی انسان و همچنین مشکلات انعقادی خون ناشی از ابتلا به کرونا و تاثیر این ویروس بر سیستم ایمنی بدن دلیل اصلی بی خوابی است. البته در این تحقیق تاثیرات بلند مدت ویروس کرونا یا کووید19 بر سیستم عصبی و خواب انسان مورد بررسی قرار گرفته است و ممکن است در سالهای آتی و با گذشت چند سال از شیوع کرونا بتوان نتایج بیشتر و دقیق تری در این مورد به دست آورد.

 

ادامه مطلب مقاله و علت بیخوابی را با کلیک در این قسمت بخوانید.

 

خروپف ، علت خروپف ، درمان خروپف و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *