کرونا با خواب ما چکار کرده است؟

بی خوابی و کرونا

کووید19  یکی از دلایل اصلی بی خوابی این روزها!

 

حتی اگر به کرونا مبتلا نشده باشبد احتمالا در یک سال اخیر بعضی شبها دچار بی خوابی شده اید.  به این نوع بی خوابی، بی خوابی کرونایی گفته می‌شود که این روزها بسیار شایع است . این مسئله در میان همه گروه های سنی دیده می شود. در واقع مشکل بی خوابی همیشه وجود داشته است ولی شیوع کرونا یا کووید 19 میزان ابتلای افراد به این اختلال خواب را افزایش داده است.

میتونید مقدمه این مقاله را با کلیک روی این متن بخوانید.

 

 

اما علت چیست؟

 در تحقیقی که در اوایل کرونا انجام شده بود نشان می داد که دلیل اصلی بی خوابی بسیاری از این افراد استرس و افسردگی می باشد. همه ما ذر طول دوران همه گیری بعضی شبها بی خوابی را تجربه کرده ایم. با وجود اینکه قبل از کرونا نیز بی خوابی بسیار شایع بود ولی کرونا به عنوان یکی از دلایل اصلی بی خوابی در سال اخیر بوده است.

اضطراب و بی خوابی

محققان دریافتند که دلیل اصلی بی خوابی کرونایی اضطراب است. ترس از دست دادن شغل، ترس از بیمار شدن، درخانه ماندن بچه ها و مشکلات خانوادگی این اضطراب را ایجاد کرده است. در دوران قرنطینه ریتم زندگی همه ما از حالت تند خارج شد و ساعت هایی که باید بیدار و مشغول کار باشیم را می خوابیدیم و یا اینکه کار خود را در ساعت های غیرمتعارف انجام می دهیم. و این باعث بهم خوردن نظم خواب ما گردیده است.

 


 

برنامه روزانه نامنظم باعث بیشتر شدن بی خوابی کرونایی می شود

شب گردی

 

با وجود اینکه در خیلی از کشورها زندگی به حالت عادی برگشته است و رستوران ها، مدارس و سینماها باز شده اند هنوز خیلی از رویدادها به صورت مجازی برگزار می شوند و هنوز تردد بدون ماسک امکان پذیر نیست. انسان ها به طور طبیعی به تحرک و تنوع در زندگی نیاز دارند و وقتی که این تنوع و تحرک نباشد به طور مستقیم بر روی خواب شبانه ما تاثیر می گذارد.

 

دورکاری

 بسیاری از افراد که هنوز در خانه کار می کنند و این مسئله روال عادی روزمره آن ها را به هم زده است و  بر خواب آن ها نیز تأثیر گذاشته است و ریتم خواب و بیداری آن ها را مختل کرده است.  این ریتم همه سلول های بدن  را تنظیم می کنند. هنگامی که ساعت اصلی بدن خراب می شود ، همه چیز دیگر خراب می شود.

 


بی خوابی کرونایی یک سیکل معیوب است

Stress and insomnia

 

بی خوابی می تواند تبدیل به یک عادت شود. هرچه بیشتر دچار بی خوابی شوید این سیکل بیشتر و بیشتر در بدن شما تکرار می شود. این چرخه در واقع شامل استرس از بی خوابی- بی خوابی- استرس هست. یعنی هر چه کمتر بخوابید بیشتر استرس می گیرید و از طرف دیگر همین استرس و ترس خود دلیل بی خوابی است. علاوه بر این خواب کم باعث مشکل در معده و ترش کردن می شود که خود باعث می شود شب ها نتوانیم به خواب برویم. کم خوابی باعث بیماری های دیگری مثل افسردگی، فشار خون بالا، حمله قلبی شود که بدن ما را در برابر کووید 19 ضعیف تر می کند. همین ضعیف شدن بدن نیز ممکن است باعث نگرانی و استرس در ما بشود و این سیکل یا چرخه معیوب ادامه پیدا کند.

 

خروپف ، علت خروپف ، درمان خروپف و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *