کووید-19 و خواب

 

  • کووید-19 و  خواب

اگرچه هنوز سوالات زیادی در خصوص این بیماری وجود دارد، اما رعایت موارد بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به کووید-19، ضروری می باشد.

 

 

 

 


تقویت سیستم ایمنی با داشتن خواب کافی

یکی از مهمترین موارد در هنگام درگیری بدن با ویروس کووید-19 یا هر بیماری ویروسی دیگری داشتن خواب کافی است. در زمان بیماری بدن فرد نیاز به خواب کافی جهت مقابله با ویروس دارد و چنانچه بیمار نیستید، با داشتن خواب کافی میتوانید سیستم ایمنی خود را در مقابل ویروس قوی نمایید.

در هنگام خواب، بدن قادر به آزاد کردن کیتونکین می باشد. بعضی از کیتوکین ها نقش اساسی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می کنند و از این رو خواب ناکافی میتواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف نماید.

راه هایی برای بهبود خواب در هنگام ابتلا به کووید-19

  • حمام آب گرم 

آب گرم به شل شدن عضلات کمک مینماید و همچنین راه مناسبی جهت ریلکس کردن پیش از خواب می باشد.

  • استفاده از مرطوب کننده های محیطی(بخور و…)

رطوبت هوا به کاهش آبریزش بینی و سهولت در سرفه کردن کمک می نماید

  • زودتر به رخت خواب بروید

سعی کنید نسبت به روزهایی که سلامت بودید، 1الی 2ساعت زودتر بخوابید 

  • بالش

اگر گرفتگی بینی یا گلو دارید بالش خود را نسبت به حالت عادی یک مقدار زاویه دار تر تنظیم نمایید تا سر شما بالاتر قرار بگیرد.

  • ایجاد محیط خواب 

بطور کلی محیط خواب مناسب به کیفیت خواب کمک شایانی می نماید. از آنجا که در دوران بیماری بدن شما نیاز بیشتری به خواب (جهت تقویت سیستم ایمنی) دارد،لذا پیشنهاد میشود محیط خواب خود را تاریک و ساکت و بدون ابزارهای مزاحمی مانند موبایل تلوزیون و لپ تاپ نمایید.     

 

  .مناسب  قبل از خواب ريلكس كنيد: 

با وجود تمام بي ثباتي هاي موجود در جهان ، ممكن است آرام کردن ذهنتان دشوار باشد. اما ريلكس كردن  مدتی قبل از اینکه بخواهید بخوابید، ممكن است كمك كننده باشد. تلفن خود را کنار بگذارید و از شبکه های اجتماعی خارج شويد. در عوض ، چیزی را پیدا کنید که به شما کمک می کند تا تمدد اعصاب كنيد، مانند گوش دادن به موسیقی ، خواندن كتاب یا انجام تمرینات تنفسي عمیق.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *