خروپف و دیابت

ارتباط خروپف و دیابت

بر اساس تحقیقات اخیر، کسانی که دچار خروپف و یا مشکلات تنفسی در هنگام خواب هستند، میزان قند خون بالاتری از بقیه دارند و بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

 

 

 

 

 


آیا خروپف و آپنه خواب سالمندان باعث ابتلا به دیابت می شود؟

در تحقیقی که بر روی بیش از 6000 نفر در امریکا در طی ده سال صورت گرفت، میزان قند خون این افراد مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس نتایج این پژوهش بیماران دیابتی به اختلالات خواب مانند خروپف و آپنه بیشتر دچار می شوند.

با ساده ترین ابزار رفع خروپف اینجا آشنا شوید. 


آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب به معنای بسته شدن مسیر هوایی داخل گلو برای چند ثانیه است که باعث بیدار شدن فرد می گردد. البته صدای بلند نفس کشیدن یا خرناس ناگهانی در خواب نیز نشانه آپنه است. آپنه خواب ممکن است در یک ساعت خواب 30 بار تکرار شود. این مسئله می تواند باعث شود شما در طول روز مدام احساس خستگی داشته باشید. علاوه بر این ریسک فشار خون بالا، حمله قلبی، سکته و سنکوب، تپش قلب، دیابت و مرگ را نیز بشدت افزایش می دهد.

 

 

 


ارتباط دیابت و آپنه خواب

بیشتر مقالاتی که در مورد دیابت و رابطه آن با خروپف و آپنه خواب وجود دارد، نشان می دهد بروز آپنه خواب با افزایش سن بیشتر می شود. به خصوص در افرادی که بیش از 65 سال سن دارند. چون با افزایش سن ، کلاژن سازی در بدن کاهش می یابد و همان طور که پوست شل می شود، اندام های داخلی نیز قوام خود را از دست می دهند. در نتیجه بافت داخل گلو پیر و شل شده و هنگام خواب بر روی مسیر هوایی افتاده و باعث گرفتگی آن می شوند. در تحقیق که بر روی 5888 انسان مسن انجام گرفته نشان داد که بسیاری از آنهایی که مشکل خواب دارند، بعد از سن 65 سال دچار دیابت شده اند در حالیکه قبل از آن مبتلا نبوده اند. بسیاری از این افراد در سالهای بعد از صدای خروپف بلندتر یا چرت زدن در طول روز شکایت داشتند.

همچنین بسیاری از سالمندانی که از بی خوابی و یا بیدار شدن در نیمه شب و به خواب نرفتن دوباره رنج می بردند.


ارتباط انسولین و آپنه خواب در سالمندان

انسولین هورمنی است که قند خون را تنظیم می کند. در این افراد قند خون ناشتا و قند خون دو ساعته به طور منظم اندازه گیری شد. همچنین در طول یک سال این تحقیق میزان ابتلای افراد مورد بررسی به دیابت نوع 2 نیز اندازه گیری شد. افراد پیری که در خواب خر و پف می کنند یا آپنه خواب دارند و یا در طول روز چرت می زنند میزان قند خون بالاتری نسبت به همسن های خود داشتند. علاوه بر این مقاومت بالاتری نیز به انسولین نشان داده اند. یعنی اینکه بدن آنها میزان انسولین بالایی ترشح می کرد ولی نمی توانست قند خون را تنظیم کند.

 

 


آپنه خواب/خروپف و دیابت در سالمندان

به طور کلی سالمندانی که آپنه خواب دارند دو برابر بیشتر در خطر ابتلا به دیابت هستند. افراد پیری که خرخر شبانه دارند  27% بیشتر از بقیه احتمال ابتلا به دیابت دارند. این خطر در سالمندان که روزها چرت می زنند نیز 50% است. البته مشکلات تنفسی دیگر در زمان خواب نیز خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. 


بهبود کیفیت خواب بهبود دیابت

پزشکان توصیه می کنند برای کاهش ابتلا به دیابت و کاهش مقاومت به انسولین سعی کنید در اولین قدم کیفیت خواب خود را بالا ببرید. خواب سالم بر تمام جنبه های سلامت جسمی و روانی شما تاثیر می گذارد. خواب خوب می تواند سلامتی شما را تا حد زیادی تنظیم کند. همینطور بر کیفیت کار شما در طول روز نیز تاثیر بگذارد. پس به یاد داشته باشید که حتما هنگام مراجعه به پزشک در مورد مشکل خواب خود به او اطلاع دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *