خواب و غذاهای مفید

 

چه غذاهایی بخوریم که راحت تر بخوابیم؟

 

 

 

 

 

 


10 غذایی که به خواب راحت تر کمک میکند

شایع ترین مشکل خواب در بزرگسالان بی خوابی است. از هر 3 انسان یک نفر گه گاه دچار بی خوابی می شود و از هر ده نفر یک نفر به بی خوابی مزمن دچار است. بی خوابی در بسیاری از افراد ارتباط مستقیم با میزان استرس آنها دارد و این نوع بی خوابی را میتوان با روش های طبیعی مانند تغییر رژیم غذایی درمان کرد.

خیلی از ما تجربه خواب بهتر بعد از خوردن بعضی از غذاها را داشته ایم.به این قبیل غذاها، غذاهای محرک خواب گفته می شود. بدون شک خوردن بیش از حد از هر غذایی موجب می شود که در طی شب خواب راحتی نداشته باشید. در ادامه 10 ماده غذایی که به کیفیت خواب بهتر کمک می کند نام برده شده است:

خواب و غذاهای مفید

 

گوشت سفید:

در این نوع گوشت ماده ای به نام تریپتوفان وجود دارد. این ماده که یک نوع آمینو اسید است تنها در از راه خوردن وارد بدن می شود. این ماده به بدن کمک می کند هورمون سروتوئین (یا هورمون آرامش) ترشح کند و همچنین بعد از آن هورمون ملاتونین (هورمون کنترل کننده خواب) در بدن ترشح می شود.

 

 

 

خواب و غذاهای مفید

 

ماهی:

ماهی ها حاوی ویتامین ب6 هستند.ویتامین ب6 باعث ترشح ملاتونین (هورمون خواب) می شود. این هورمون در محل تاریک در بدن عملکرد بهتری دارد.بنابراین خوردن ماهی برای شام به خواب راحت تر کمک می کند.

 

 

 

 

 

خواب و غذاهای مفید

 

ماست:

کلسیم موجود در ماست به فرآیند تولید هورمن های خواب (تریتوفان و ملاتونین) کمک می کند. اگر ماست دوست ندارید میتوانید با خوردن سایر مواد لبنی مثل شیر،پنیر و کشک کلسیم جذب کنید.

 

 

 

 

غذا و خواب

 

کلم:

درست مانند ماست، برگهای سبز کلم نیز حاوی کلسیم هستند و به خواب راحت تر کمک میکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

غذا و خروپف

 

موز:

موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم هست که به خواب آرام در طی شب کمک می کند. علاوه بر این موز حاوی دو آرامبخش طبیعی به نام های تریپتوفان و منیزم است.

 

 

 

 

 

غذا و خروپف

 

غلات:

غلات کامل به ترشح انسولین و در نتیجه آن ترشح تریپتوفان کمک میکنند.علاوه بر این غلات حاوی منیزیم هستند که باعث می شوند به خواب عمیق فرو بروید.کمبود منیزیم باعث می شود فرد در طی شب چندین مرتبه از خواب بیدار شود.

 

 

 

 

 

غذا و خروپف

 

عسل:

گلوکوز موجود در عسل باعث کاهش سطح ماده ای به نام اورکسین در بدن می شود.اورکسین عاملی است که باعث هوشیاری مغز می شود.پس با خوردن عسل مغز شماآرامتر می شود.

 

 

 

 

 

 

آجیل :

مغزهایی مثل گردو،دانه کتان،مغز کدو و آفتابگردان (بدون نمک) دارای منیزیم و تریپتوفان هستند. همانطور که قبلا گفته شد تریپتوفان یاعث افزایش سطح سروتوئین و در نهایت هورمون خواب می شود.

 

 

 

 

 

 

غذا و خروپف

 

تخم مرغ:

با اینکه بیشتر ما دوست داریم در وعده صبحانه تخم مرغ بخوریم ولی تخم مرغ بخاطر داشتن تریپتوفان باعث خواب راحت تر می شود.با خوردن تخم مرغ در وعده شام صبح ها سرحال تر و با انرژی بیشتری بیدار شوید.

 

 

 

 

 

 

 

برنج سفید:

برنج سفید میزان بالایی از شاخص گلیسمیک دارد(شاخص گلیسمیک، معیاری است برای اندازه گیری سرعت بالا رفتن سطح گلوکز یا همان قند خون پس از خوردن نوع مشخصی از غذا). بنابراین باعث بالارفتن سطح انسولین یا قند خون می شود.در نتیجه آن هورمون تریتوفان و بعد از آن سایر هورمون های خواب در خون بیشتر ترشح خواهد شد.

 

 

 

 


این ده نوع ماده غذایی تنها بخشی از موادی بودند که به خواب راحت تر کمک میکنند. پیشنهاد می کنیم که برای خواب راحت تر ترکیبی از مواد غذایی شامل کلسیم،پتاسیم،منیزیم،تریپتوفان و ب6 مصرف کنید. این مواد غذایی را عصرها بخورید تا شبها سریعتر به خواب بروید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.