در پست قبل از خواب پریشی و علل ایجاد و انواع آن گفتیم، اینجا به رفتار هایی اشاره میکنیم که این اختلال در پی دارد.

 

رفتارها یا حالاتی که شخص مبتلا به اختلال خواب پریشی ممکن است داشته باشد عبارتند از:

وحشت کردن بعد خواب

 

 

  • گیجی و وحشت:

در این حالت فرد دچار یک حالت گیجی به همراه وحشت است. این مشکل معمولا با گشاد شدن مردمک ها، تپش قلب، نفس نفس زدن و تعریق همراه است. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

خواب گردی

 

 

  • راه رفتن در خواب یا خواب گردی:

در این حالت فرد با اینکه خواب است و نسبت به محیط اطرافش هیچ آگاهی‌ای ندارد از تخت خواب بیرون می‌آید و شروع به راه رفتن می‌کند. این افراد ممکن است به غیر از راه رفتن حرکات دیگری مثل مرتب کردن لباس ها یا به سراغ یخچال رفتن از خود نشان دهند. با توجه به اینکه در این حالت فرد هوشیار نیست احتمال اینکه زمین بخورد یا به خود آسیب بزند وجود دارد.

 

 

 

 

 

 


وحشت شبانه

 

 

 

  • وحشت شبانه (یا وحشت خواب):

افرادی که وحشت شبانه را تجربه می کنند ممکن است در خواب فریاد بزنند، ولی وقتی صدایشان می کنید هیچ واکنشی نشان نمی دهند و بعد از بیدار شدن نیز دلیل ترس خود را به یاد نمی آورند. این حالت ترس ممکن است بین 30 ثانیه تا 3 دقیقه در فرد ادامه داشته باشد.

 

 

 

 

 

 


رفتار های غیر عادی در هنگام خواب

 

 

 

  • رفتارهای غیرعادی جنسی مرتبط با خواب:

این زیرگروه خاص پاراسومنیا یا اختلال خواب پریشی که به عنوان «س-ک-س‌سومنیا» شناخته می‌شود، با رفتارهای جنسی غیرعادی در طول خواب، مانند خودارضایی پرخاشگرانه، شروع آمیزش جنسی و صداهای جنسی مشخص می‌شود. بر اساس مطالعات این اختلال در مردان و زنان به یک اندازه شایع است.

 

 

 

 

 

 

 


غذا خوردن هنگام خواب

 

 

  • غذا خوردن در خواب:

یکی  از اختلالات خواب پریشی، غذا خوردن در هنگام خواب است. برخی از افراد در طول دوره خواب سبک ممکن است از جای خود بلند شده و برای غذا خوردن به سمت یخچال بروند. حتی شروع به پختن غذا بکنند. این نوع اختلال چون ممکن است همراه با خوردن مواد سمی یا شوینده ها، سوزاندن خود یا بریدن دست در هنگام آشپزی و یا پریدن غذا در گلو باشد بسیار خطرناک است و باید هرچه زودتر فرد نسبت به درمان بیماری خود اقدام کند.

 

 

 

 

 


 

مطالعات

بر اساس مطالعات و تحقیقات، به نظر می‌رسد سن در اختلال خواب پریشی نقش داشته باشد. پاراسومنیا  در 17 درصد از کودکان3 تا 13 ساله گزارش شده است. برای نوجوانان و بزرگسالان 15 سال و بالاتر، میزان شیوع بین 2.9 درصد و 4.2 درصد کاهش می یابد.

علاوه بر خواب پریشی اختلالت خواب دیگر منجر میشوند تا سیکل عادی زندگی دچار عیب شود و عملا افراد نتوانند به شکل نرمال به امور روزمره خود رسیدگی کنند. بنابراین مراجعه به متخصصین خواب و دریافت مشاوره و درمان تخصصی این اختلالات برای افراد دارای این مشکلات ضروری است.

 

خروپف ، علت خروپف ، درمان خروپف و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *