• پاراسومنیا چیست؟

خواب پریشی به گروهی از اختلالات خواب شامل:اتفاقها یا تجارب ناخواسته طی خواب، هنگام به خواب رفتن و از خواب بیدار شدن اطلاق می شود.

 

 

 

 


پاراسومنیا یا خواب پریشی

پاراسومنیا (parasomnia) یا خواب پریشی ممکن است شامل: تکان ها، رفتارها، احساسات و رویاهای غیرعادی هنگام خواب باشد. گاهی این رفتارها پیچیده و برای دیگران حاوی معانی مختلف هستند. شخصی که خواب است در زمان این اتفاقات از خواب نپریده و اکثرا خاطره ای نیز از آن ندارد.

افراد دچار پاراسومنیا یا خواب پریشی یا دشواری در به خواب رفتن و کم خوابی نیز مواجه هستند.


.پاراسومنیا-اختلال در بیدار شدن

عارضه اختلال در بیدارشدن سبب میشود تا فرد با داشتن ذهنی مشوش و مبهم بیدار بنظر برسد. این حالت معمولا زمانی شروع می‌شود که دیگران با تکان دادن شخص او را بیدار کرده باشند. راه رفتن در خواب یا فریاد زدن در افراد دچار عارضه اختلال در بیدارشدن رایج هست. برخی دیگر دندان قروچه داشته که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. افراد دچار این عارضه، معمولا این حرکات را به یاد نمی آورند.

اختلال در بیدارشدن اختلالی از دسته اختلالات پاراسومنیا است که باعث می شود فرد پس از بیداری گیج بوده یا رفتارهای غیرعادی داشته باشد. برای مثال فرد بعد از بیدار شدن نداند کجاست و چه می کند. رفتارهای غیرعادی اختلال در بیدارشدن شامل: کندشدن تکلم، گیجی، حافظه ضعیف و واکنش های کند به سوالات باشد.

اختلال در بیدارشدن غالبا طی مرحله موج آهسته (Slow-wave) در خواب اتفاق میافتد و دریک سوم ابتدایی شب رخ میدهد. هرچند گاهی دیرتر نیز رخ می دهد. یکی از انواع اختلال در بیدارشدن، “اینرسی خواب صبح حاد” نام دارد. این اختلال خواب در بین نوجوانان و بزرگسالان رخ داده و بعضا آن را “مستی یا خماری خواب” نیز می‌نامند. تفاوت آن با نوع معمول اختلال در بیدارشدن، وقوع این حالات صبح و پس از بیدار شدن است.

 عموما کودکان دچار اختلال در بیدارشدن، پس از بیداری گیج بوده و مدتی به والدین خود زل می زنند. شاید حتی عصبی و آژیته باشند. درمیان کودکان این حالات اغلب 5 تا 15 دقیقه طول کشیده و معمولا بی ضرر است. این اختلال پس از 5سالگی پایان می‌یابد، هرچند ممکن است برخی از این کودکان هنگام نوجوانی نیز در خواب راه بروند.


.پاراسومنیا-اختلال رفتار خواب REM

در این نوع از اختلال خواب، شخص متناسب با رویایی که می بیند، حرکت دارد. برخی آن را با اختلال وحشت خواب یا راه رفتن در خواب اشتباه می گیرند. تفاوت آنها این است که فرد دچار اختلال رفتار خواب  REM را می توان به آسانی بیدار کرد. وی معمولا با جزییات کامل بیاد دارد که چه دیده و جزییات خواب با رفتار غیر طبیعی او همخوانی دارند. این رفتارها شامل فریاد زدن، دشنام دادن، تکان دادن دست و پا، و…است. مثلا ممکن است بیمار خواب ببیند کسی به تو حمله میکند و از تخت پریده و به بیرون بدود.

این اختلال طی فاز حرکت سریع چشم در خواب یا REM رخ میدهندکه هر 1.5-2 ساعت طی شب تکرار میشود. اختلال رفتار خواب REM ممکن است با سایر اختلالات خواب مانند آپنه خواب و نارکولپسی همراه باشد. اختلال رفتار خواب REM  یک اختلال فیزیولوژیک و پزشکی است، نه روانپزشکی. بیماران مبتلابه اختلال رفتار خواب REM معمولا روان سالمی دارند.


.پاراسومنیا-حرف زدن در خواب یا somniloquy

اختلال حرف زدن در خواب ممکن است طی هر فاز خواب رخ دهد. هنوز واضح نیست آیا به رویایی که فرد میبیند ارتباطی دارد یا خیر. حرف زدن در خواب اختلالی رایج است. حدود 50% کودکان و 5% بزرگسالان به آن دچار می باشند. حرف زدن در خواب نیز در زمره اختلالات خواب پریشی قرارمیگیرد و بدان خواب گفتاری نیز میگویند. اختلال حرف زدن در خواب هنگامی رخ میدهد ه فرد با صدای بلند طی خواب صحبت می کند. در این اختلال ممکن است حرف هایی بزندکه هنگام هشیاری تمایلی به گفتن آنها نخواهد داشت.


راه رفتن در خواب

.پاراسومنیا-راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب، خواب گردی یا somnambulism نوعی از اختلالات پاراسومنیا است که درآن فرد حین خواب از تخت خود بلند شده و حرکت می کند. البته این اختلال می تواند با یک سری حرکات پیچیده تر نیز همراه باشد؛ مثلا: فرد به خاطر کابوسی که دیده است با شتاب از خانه فرار کند، هنگام فرار فریاد کشیده یا صحبت کند. مردمک چشم شخص مبتلا به اختلال راه رفتن در خواب معمولا گشاد می گردد. حتی ممکن است به فردی که قصد بیدار کردنش را دارد، حمله کند.

 


.پاراسومنیا-اختلال وحشت خواب 

اختلال وحشت خواب نوع دیگری از اختلال پاراسومنیا است که درنوع معمول آن فرد نیمه شب شروع به فریاد زدن می کند. وحشت خواب میتواند با گشاد شدن مردمک ها و تپش قلب و عرق کردن و تنفس سخت نیز همراه باشد. این افراد اغلب به صدا واکنش نداشته و بیدار کردن آنها برای اطرافیان دشوار خواهدبود.

 

 


اختلالات خواب

.پاراسومنیا-اختلال پرخوری در خواب

در این اختلال  معمولا حین شب فرد چندین بار بیدار می شود و چیزی خورده یا می نوشند. این رفتار خارج از کنترل او است و عموما چیزی از آن بخاطر نمی آورد. بیدار کردن مبتلایان به اختلال پرخوری در خواب، حین خوردن بسیار دشوار است و معمولا  با عصبانیت و مقاومت آن ها همراه می شود. طول یک راند اختلال پرخوری در خواب اغلب 10 دقیقه است. یعنی زمان لازم برای رسیدن به آشپزخانه و بازگشت به تخت خواب.

 

parasomnia چیست

 

مشکلات ناشی از اختلال پرخوری در خواب عبارتند از:

  • خوردن یا نوشیدن مواد سمی مانند: مواد شوینده
  • خوردن غذاهایی که بیمار به آنها آلرژی دارد
  • کلسترول بالا، اضافه وزن و چاقی
  • بی اشتهایی طی روز
  • درد معده

خروپف ، علت خروپف ، درمان آپنه و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

یک نظر برای «پاراسومنیا»

  • بهنام می‌گوید:

    درمانی هم داره پاراسومنیا؟؟من سالهاست باهاش روبرو هستم و اصلا نمیدونم چکار کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *