آیا شما هم در کنار کسی میخوابید که خروپف میکند؟

خوابیدن در کنار فردی که خروپف می کند، خود میتواند باعث مشکلاتی در کیفیت خواب و سلامت گردد. افرادی که پارتنر آنها دچار مشکل خروپف است، در بیشتر موارد از خوابالودگی روزانه و کلافگی در طول شب شکایت دارند. در بعضی موارد این افراد در طولانی مدت شاهد برهم خوردن سیکل خواب در فرد که اضافه وزن، دپرشن، سکته و ضعف در سیستم ایمنی هستیم. شاید عجیب به نظر برسد اما برخی از آنها در خطر کاهش و از دست دادن شنوایی نیز می باشند! با دانستن اینکه مسئله که چرا پارتنر شما خروپف میکند و یادگرفتن چند روش برای خواب بهتر در کنار این افراد، میتوانید هم همدلی بیشتری نسبت به او داشته باشید و هم خود کیفیت خواب شبانه تان را بالا ببرید.

 

 

 

 


  • خروپف 

خروپف یک اصطلاح کلی برای صدایی میباشد که در طول خواب هگام تنفس فرد به گوش میرسد. خروپف انواع متفاوتی و همچنین صداهای مختلفی دارد. اما در انتها تمامی این صداها یا ناشی از گرفتگی بینی می باشند و یا به علت لرزش بافت داخلی گلو می باشد. 


در بیشتر موارد وجود صدای خروپف به این علت است  که عضلات گلو و کام نرم (و همچنین سایر عضلات بدن) در هنگام خواب شل می گردند. این  شل شدگی منجر به لرزش آنها در هنگام عبور هوا می گردد. از آنجا که بالارفتن سن، شل شدن عضلات را به دنبال دارد، از این رو با افزایش سن خروپف نیز بیشتر میشود. چاقی یکی دیگر از مواردی است که راه هوایی گلو را تنگ کرده و منجر به خروپف میگردد. چنانچه این تنگ شدن منجر به توقف چند ثانیه تنفس در فرد شود، به آن آپنه خواب میگویند. داشتن آلرژی و بسته بودن بینی و انحراف بینی از دیگر دلایلی هستند که فرد خروپف می کند.


  • تاثیرات خروپف همسر در رابطه افراد

همانطور که در بالا اشاره کردیم افرادی که پارتنر آنها دچار مشکل خروپف است، در بیشتر موارد از خوابالودگی روزانه و کلافگی در طول شب شکایت دارند. در بعضی موارد این افراد در طولانی مدت  نیز شاهد برهم خوردن سیکل خواب در فرد که اضافه وزن، دپرشن، سکته و ضعف در سیستم ایمنی هستیم.طبق تحقیقات Mayo clinic  این افراد در ساعت بصورت میانگین21بار به خاطر خروپف پارتنر خود از خواب بیدار میشوند. علاوه بر نکات ذکر شده، خروپف میتواند تاثیرات منفی بر روابط زناشویی و زندگی افراد بگذارد. در برخی از کشورها در حدود نیمی از طلاق ها مربوط به این مسئله می باشد. تحقیقات نشان داده است که درمان خروپف تاثیر چشمگیری بر زندگی زناشویی افراد دارد.


راه هایی برای کنار آمدن با همسری که خروپف می کند:

1. نگذارید بر روی کمر بخوابد

حدودا 50درصد از افرادی که دچار آپنه خواب و خروپف هستند در حالت درازکشیده بر روی کمر تعداد آپنه و میزان خروپف آنها بصورت چشمگیری افزایش میابد. از این رو با تغییر پوزیشن خواب و دراز کشیدن به پهلو میتوانند از این اتفاق جلوگیری نمایند.

  • کمربند ضدخروپف

     استفاده‌از کمربند ضد خروپف (Anti snore belt) مانع طاق باز خوابیدن فرد حتی به‌ صورت ناخودآگاه شده و ازاین‌ طریق، خروپف  و همچنین آپنه های خواب پوزیشنال وی را کاهش می‌دهد.

2. زاویه بالشت او را تنظیم نمایید.

اگر خروپف همسر به خاطر بسته شدن راه بینی باشد، تغییر زاویه سر(بصورت عمودی) میتواند خروپف را کاهش دهد.

3. به او کمک کنید وزن خود را کم نماید.

داشتن رژیم غذایی مناسب، انجام های ورزش های هوازی، انجام ورزش های مخصوص خروپف میتواند در این راه به افراد کمک نماید. 

4. به او توصیه کنید از ابزارهای ضدخروپف استفاده نماید.

انتخاب ابزار خروپف با توجه به نوع خروپف میتواند تاثیر به سزایی بر میزان خروپف افراد داشته باشد. علاوه بر این این ابزارها با کاهش خروپف به افزایش متابولیسم و توانایی بیشتر برای کاهش وزن کمک می نمایند.

برای آشنایی با تجهیزات ضدخروپف کلیک کنید. 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.