sports_and_sleepتاثیر خواب بر عملکرد ورزشکاران نوجوان

 

 

 

 

 

 

مقدمه

 خواب سالم بر تمامی جوانب زندگی ما از جمله عملکرد شغلی،یادگیری،تاثیر ورزش بر جسم ما و سلامت روانی ما اثر میگذارد. برخی از تاثیرات نامطلوب خواب کم بر روی سلامتی عبارتند از: کاهش عملکرد تحصیلی، تغییر روحیات فرد، افزایش خطرپذیری فرد و رانندگی پرخطر.

در مورد ورزشکاران حرفه ای، کاهش توانایی انجام حرکات، مشکل در تصمیم گیری های سریع(بطور مثال در فوتبالیست ها)، کاهش سطح یادگیری و یا فراموش کردن حرکات جدید، کاهش ایمنی بدن و افزایش وزن از عوارض کم خوابی است. در این مقاله به تاثیرات کم خوابی بر روی ورزشکاران، به خصوص ورزشکاران نوجوان می پردازیم. در سن نوجوانی، یعنی محدوده سنی 12 تا 18 سال، بدن در حال ایجاد تغییرات زیادی در خود است. رشد، ترشح هورمون های مختلف و بلوغ در بدن هر فرد نوجوانی در حال رخ دادن هست. بنابراین در این سن بدن به منظور بدست آوردن نیروی کافی نیازمند خواب سالم و کافی زیادی است. در این مقاله به تاثیرات کم خوابی، میزان خواب کافی، دلایل خواب بی کیفیت و راهکارهایی برای بهبود کیفیت و کمیت خواب نوجوان پرداخته می شود.

 


 

تاثیرات کم خوابی بر ورزشتاثیرات کم خوابی بر عملکرد ورزشی

تحقیقات کمی در مورد تاثیرات کیفیت خواب بروروی عملکرد حرفه ای ورزشکاران انجام شده است. در تحقیقی که اخیراً در مورد تاثیر خواب بر کارکرد ورزشکاران حرفه ای نوجوان صورت گرفته، از چند ورزشکار پسر خواسته شد که یک شب را نخوابند و روز بعد آنها را مورد آزمایشات گوناگونی قرار دادند. نتایج این آزمایشات بسیار جالب بود، عملکرد روانی،قدرت تصمیم گیری و قدرت یادگیری حرکات جدید در این ورزشکاران نسبت به قبل بسیار کاهش یافت ولی قدرت ریوی آنها، قدرت عضلانی و استقامت آنها پس از دویدن طولانی هیچ تغییری نسبت به قبل نداشت.

در همین تحقیق به منظور بررسی تاثیر کم خوابی بر روی عملکرد ورزشی دختران نوجوان، مشخص گردید که عملکرد حرکتی دختران به خصوص در مورد انجام کارهایی که نیاز به واکنش سریع دارند کمتر کاهش پیدا کرد. در حالیکه میزان قدرت جسمی آنها در بلند کردن وزنه های سنگین،پرس سینه و یا پا به طور محسوسی کاهش یافته بود. علاوه بر این درجه مقاومت این دختران در حرکات مختلف به شدت کاهش یافته بود. همچنین در ادامه این تحقیق مشخص شد که بی خوابی مکرر می تواند تاثیرات بسیار نامطلوبی بر قدرت عضلانی این نوجوانان بگذارد.

 


 

تاثیرات دیگر کم خوابی

بی خوابی می تواند بر روی بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی بدن انسان تاثیرا نامطلوب بگذارد. تاثیر در متابولیسم و سوخت و ساز بدن، ذخیره چربی در بدن، عملکرد غدد درون ریز و تغییر در اشتها از جمله تاثیرات کم خوابی در بدن است که در طولانی مدت می تواند تاثیرات بسیار بدی بر عملکرد ورزشکاران حرفه ای بگذارد.

 


 

sleep and exerciseتاثیرات خواب زیاد

 

 

در ادامه تحقیق قبلی، عملکرد ورزشکاران پس از خواب زیاد مورد بررسی قرار گرفت. بدین صورت که از 9 بسکتبالیست خواسته شد که به مدت دو هفته بدون ساعت از خواب بیدار شوند و هرچقدر می خواهند بخوابند. جالب است که قدرت پرتاب آنها، دقت در پرتاب توپ به طور محسوسی افزایش یافته بود. همچنین روحیه آنها و عملکرد تیمی آنها نیز به صورت قابل ملاحظه ای بهتر شده است.

 

 

 

 


 

تاثیر چرت زدن وسط روز

ورزشکارانی که در طول شب خواب کافی ندارند نیز می توانند با یک چرت کوتاه در ظهر عملکرد خود را افزایش دهند و حتی دیده شده که این افراد در تمرینات عصر عملکرد بهتری داشته اند. در تحقیقی بر روی عدده ای از ورزشکاران که شبها تنها 4 ساعت می خوابیدند مشخص شد که با نیم ساعت خواب ظهر نه تنها عملکرد آنها بطور قابل توجهی بالا رفته بلکه قدرت یادگیری، سرعت واکنش، استفاده از تاکتیک مناسب در آنها افزایش داشته است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که برای ورزشکارانی که تمرین های آنها صبح زود هست و یا برای مسابقات مجبورند که صبح بسیار زود از خواب بیدار شوند، خواب وسط روز بسیار مفید خواهد بود.

 

خروپف ، علت خروپف ، درمان خروپف و راه های درمان خروپف را می‌توانید در این صفحه ببینید.

برای دسترسی به مطالب انواع مشکلات خواب، اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *