15 راه سریع خوابیدنچند تا گوسفند بشمارم تا خوابم ببره؟

 

15 راهکاری که باید در هنگام خواب امتحان کنید.

رسیدن به خوابی آرام پیش از لمس بالش شروع می‌شود. خواب آرام نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و رعایت بهداشت خواب است. اگر می‌خواهید خواب با کیفیتی داشته باشید حتی اگر از مشکلات خواب رنج می‌برید و یا اینکه داروی خاصی مصرف می‌‌کنید می‌بایست با یک برنامه روزانه منظم ساعت خواب خود را برنامه‌ریزی کنید.

 

 

 

 

 

 


 

 

در ادامه 15 راهکاری که به شما کمک می‌کند راحت‌تر به خواب بروید و خواب سنگین‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید بیان شده است:

 

بهترین ساعت خواب

 

 

1.منظم باشید! هر شب در یک ساعت مشخص به تخت خواب بروید و صبح در یک ساعت مشخص ار خواب بیدار شوید تا مغز خود را به یک روال منظم عادت دهید.

2. خواب شبانه 7 تا 9 ساعت داشته باشید. بر اساس تحقیقات بزرگسالان برای حفظ سلامتی خود نیاز به 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه روز دارند.

 

کیفیت خواب

 

3. اتاق خواب خود را به محیطی آرام و دلچسب تبدیل کنید. اتاق خواب باید ساکت، تاریک، تا حدی خنک و مناسب برای شرایط خواب باشد.

 

4. با دنیای مجازی خداحافظی کنید! حداقل 30 دقیقه قبل از خواب تلفن همراه خود را خاموش کنید و از آوردن آن به تخت اجتناب کنید. بر اساس تحقیقات،نور تلفن همراه بشدت بر روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد.

 

5. تخت خواب فقط برای خواب و معاشقه است! هرگز فراموش نکنید که برای غذا خوردن، مطالعه و تماشای تلوزیون در تختواب بیدار نمانید. تخت شما محل خواب شما هست و بس!

 

تاثیر تغذیه سالم و خواب مناسب در سلامت انسان

 

6. ورزش کنید! بر اساس تحقیقات، تحرک بدنی در طول روز کیفیت خواب شما را در شب افزایش می دهد فقط توجه کنید که چند ساعت قبل از خواب از انجام حرکات ورزشی سنگین که ضربان قلب را افزایش می‌دهند، اجتناب کنید.

7. غذای چرب نخورید! اگر قبل از خواب احساس گرسنگی کردید سعی کنید یک اسنک یا یک غذای سبک و کم‌چرب بخورید و به هیچ عنوان غذاهای چرب و پر‌ادویه در وعده قبل از خواب میل نکنید. چون هم باعث بروز مشکل در معده شما می‌شود و هم کیفیت خواب شما را پایین می‌آورد.

 

تاثیر تغذیه سالم و خواب مناسب در سلامت انسان

8. قهوه ممنوع! هر بار نوشیدن قهوه می تواند تا شش ساعت مانع از خواب شما شود پس فراموش نکنید که برای داشتن خواب راحت حداقل از شش ساعت قبل هیچ گونه نوشیدنی کافئین داری مصرف نکنید.

9. گول الکل را نخورید! شاید فکر کنید با نوشیدن الکل در شب راحت‌تر می‌خوابید ولی در واقع الکل باعث انسداد مسیر تنفسی شما می‌شود و کیفیت خواب شما را بشدت پایین می‌آورد. بخاطر همین است که فردای روزی که الکل نوشیده‌اید کسل هستید.

 

 

10. از دوش آب گرم غافل نشوید! یک دوش آب گرم 45 دقیقه قبل از خواب باعث می‌شود که بدن شما سیگنال‌های خنک شدن و خواب آلودگی به مغز ارسال کند و کم کم آماده خواب شوید.

11. 20 دقیقه بیشتر قلت نزنید! اگر تا 20 دقیقه بعد از رفتن به رختخواب خوابتان نبرد از تخت بیرون بیایید و یک فعالیت ریلکس کننده با نور کم انجام دهید و بعد از یک ربع دوباره به تخت برگردید.

مديتيشن چیست

 

 

12. مدیتیشن کنید! اگر کمی در اینترنت جستجو کنید موسیقی های آرام بسیاری پیدا خواهید کرد که برای کمک به خواب ساخته شده‌اند. بسیاری از پزشکان معتقدند که گوش دادن به این نوع موسیقی به خصوص برای کسانی که به دلیل استرس مشکل بیخوابی دارند بسیار موثر است.

13. حرکات کششی و آرام کننده انجام دهید. این حرکات باعث شل شدن و آرام شدن عضلات شما به خصوص عضلات گردن و سرشانه می‌شوند و به مغز پیام خوابیدن را صادر می‌کنند.

14. افکار مثبت داشته باشید! سعی کنید قبل از خواب به چیزهای مثبت فکر کنید یا اینکه خود را در مکانی که بسیار دوست دارید تصور کنید. مسلما رویاپردازی به شما کمک می‌کند راحت‌تر به خواب بروید و خواب شیرین‌تری داشته باشید.

 

15. بر روی تنفس خود تمرکز کنید. نفس عمیق به ریلکس شدن بدنتان، کاهش فشار خون و احساس آرامش قبل از خواب کمک بسزایی می‌کند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *